27.9 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Границите се отвораат: Од денес Македонците може да патуваат за Словенија !!

Границите се отвораат: Од денес Македонците може да патуваат за Словенија !!

Translate (Eng):[gtranslate]

За влез во Словенија на државјани од трети земји, меѓу нив и на Северна Македонија, ќе биде потребен негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, објави словенечката Амбасада во земјава.

„Тестот треба да биде направен во референтни лаборатории во државите, а во Северна Македонија тоа е Институтот за јавно здравје во Скопје“, наведува Амбасадата.

Во соопштението на Амбасадата, објавено на Фејсбук, се додава дека важи и исклучокот без тест и карантин за влез во земјата, само со цел одржување контакт со потесни членови на семејството, а лицето се враќа во рок од 72 часа, како и за преминување на границата на деца под 14 години само доколку патуваат со потесен член на семејство кој приложил негативен тест.

РЕКЛАМА

Одлуката на словенечката Влада за влез на македонски државјани во државата стапува во сила од денеска.

- Реклами -