19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Бутел не знаел каде е Визбегово па затоа не им...

Градоначалникот на Бутел не знаел каде е Визбегово па затоа не им имал помогнато на учениците !!!!

„Не знаеме дали некогаш ќе се направи нешто добро за Визбегово. Има 1.200 куќи. Учениците за да стигнат од Момин Поток до Шутка или до „Адем Јашари“, треба да патуваат 5км. Учениците од „Адем Јашари“, повеќето од зимата не одат на училиште. Мраз, ладно, автобусот не доаѓа бидејќи е расипан. Не знам како може оваа држава да постои кога не се грижи за домаќинствата?! Кога станува збор за гласови сите трчаат“, вели жител

„Се потрудија да направат нешто, но видовме дека беше само политички маркетинг“, посочи жител.

Став побаравме и од градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски – зошто овие ученици немаат превоз? Тој вели дека не е запознаен со проблемот и праша дали жителите живеат на територијата на општината со која раководи тој, или пак во Шуто Оризари?

Жителите со контра-одговор до Смилевски – градоначалникот многу добро знае каде живееме!

„Ние со адреса сме во општина Бутел. Градоначалникот знае каде е излезот. Градоначалникот е запознаен со проблемот со училиштето“, додава жител.

Од училиштето „7 Март“ известија дека превоз нема обезбедено за околу 20 ученици од прво до трето одделение кои наставата мора да ја следат со физичко присуство. Уверуваат дека и официјално ќе го информираат Смилевски за овој проблем.

Училиштето во Визбегово, пак, ќе го чека ребалансот на Буџетот. Само патот кој води до училиштето е асфалтиран, а темелите на училиштето ќе бидат ставени следната година во февруари, вети пред неколку дена Смилевски, во емисијата „10 Минути“ на ТВ21.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...