19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПоради сувото гори и суровото: Мини-концертот на Владо Георгиев во скопски бар...

Поради сувото гори и суровото: Мини-концертот на Владо Георгиев во скопски бар донесе кривична пријава за непочитување на мерките

Ќе има ли нова журка со Владо Георгиев вечерва во Мош? Портата на ексклузивниот бар во центарот на Скопје денеска беше затворена, внатре вработените расчистуваа по синоќешната забава со српскиот пејач. Видеото од синоќешниот настан покажува дека имало многу луѓе, немало дистанца, не се носеле маски. Во барот се одржал концертот иако уште минатата недела била изречена забрана за работа и била поднесена кривична пријава.

На Фејсбук страницата на Мош се уште стои најавата за вечерашниот распродаден концерт. Стои и препораката за почитување на мерките за заштита од корона вирусот. Во претходниот период на истово место концерт имал и Сергеј Четковиќ.

Директорот на Пазарниот инспектар Стојко Пауновски за Сител вели дека скопскиот бар Мош не е единствен што ги крши задрвствените протоколи и не постапува по решенијата за затворање. Дел од угостителите продолжуваат со работа и покрај изречените казни. Од стотината тужби што ги поднеле инспекторите досега, судот потврдил 24 казни од 5000 евра, но тоа не значело крај на работата на локалите.

Пазарна продолжува со контроли низ цела Македонија. Се контролира дали се прават свадби и други веселби и покрај забраната. Инспекции отсега нема да има само навечер туку и преку ден.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...