19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветРама- Ги отвораме границите и се спојуваме со Косово - Драч ќе...

Рама- Ги отвораме границите и се спојуваме со Косово – Драч ќе биде косовско

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека Косово и Албанија имаат намера да ги отстранат границите и дека албанското пристаниште Драч наскоро ќе стане косовско.

Тој ова го рече на почетокот на седницата на албанската и косовската влада, што се одржува во Конгресната палата во Тирана, пренесува порталот „Репортери“.

„Нашата амбиција е да ја отстраниме границата меѓу Албанија и Косово. Верувам дека е важно за министрите за внатрешни работи на двете земји да ја засилат својата работа за да овозможат контрола во граничниот премин во реално време, што ќе ни овозможи конечно да ја отвориме границата без загуби во фронтот против нелегалните активности и против каква било форма на злоупотреба на слободата на движење“, рече Рама, пренесува „КосовоОнлајн“.

„Договорот што ќе го потпишеме наскоро за да ги олесниме царинските процедури Рама -меѓу двете земји не води кон крајната дестинација, трансформацијата на пристаништето Драч во де факто пристаниште на Косово“, рече Рама.

Како што се наведува, приштинската делегација во Албанија била пречекана со најголеми почести.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...