19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаДржете го Итар Пејо, кога тогаш Бугарија ќе дојде по него

Држете го Итар Пејо, кога тогаш Бугарија ќе дојде по него

Ваков добар мајтап, како бугарскиот со ЕУ, не смислил ниту Итар Пејо. А кога сме веќе кај мариовецот Пејо, прашање на време е кога Бугарија ќе посака да биде нејзин.

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева „кликна“ и гласно викна дека го нашла судбоносниот одговор на прашањето: Зошто Бугарија бара Македонија да се откаже од македонскиот јазик, нација, историја, а од неодамна и од писменоста? Тоа да ти било бидејќи Европската Унија, барала соседите меѓу себе да имаат добри односи. Па така, таа во едно телевизиско интервју на бугарски медиум рече дека добрососедските односи не ги измислила Бугарија, туку биле основен услов и критериум за членство во ЕУ. Захариева додаде дека Македонија мора да го почитува и да го спроведува Договорот за пријателство и добрососедство што е потпишан и на македонски и на бугарски јазик.

Во јавноста, вперениот прст на бугарската шефица на дипломатијата кон ЕУ, предизвика низа прашања, меѓу кои и: Зошто Европа дозволува Бугарија да се мајтапи со неа? но, и: До кога Бугарите ќе играат болеро врз нервите на Унијата, кога „добрососедските односи“ на некој начин не се формално дел од договорите на ЕУ. Е, добро, де, беа вклучени отпосле пред десетина и кусур години, во последното проширување со документ „Агенда 2000“ на Европската комисија. Целта на овие „добрососедски односи “, била да не се внесувале „споровите меѓу соседите во Унијата“.

Но, се ќе беше во ред ако истото правило на европејците важеше за сите подеднакво, а не јавноста секојдневно да се прашува зошто но, и до кога Унијата ќе има двојни аршини, еден за сите, а друг само за Македонија.

Слободен Печат

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...