16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗоран Јовановски: Жално е што од Северна Македонија се иселуваат најпаметните политичари...

Зоран Јовановски: Жално е што од Северна Македонија се иселуваат најпаметните политичари !!

Поранешниот потпретседател на СДСМ Зоран Јовановски, во свој пост на социјалните мрежи, апелира на нешто уште позагрижувачко, а тоа е одливање на интелектуални умови од земјата, во случајов, економски експерти:

 

„Во недела дена, тројца економски експерти од Македонија започнаа работен ангажман во странство. Ги тргам на страна и ги занемарувам нивните политички определби и се задржувам на нивната теоретска економска изграденост.

 

Драган Тевдовски (како професор по статистика, не како Министер за финансии) Бранимир Јовановиќ (како економски истражувач, не како советник на Министерот за финансии), Рилинд Кабаши (како економски истражувач, не како советник на Министерот за финансии).

 

Сите тројца со докторати и објавени економски истражувачки трудови во меѓународни академски списанија. Тевдовски замина во ММФ во Вашингтон, Јовановиќ во врвен економски институт во Виена, Кабаши како предавач во тренинг центарот на ММФ во Виена.

Јас не се согласувам со многу од нивните ставови за економските политики, ама тоа не значи дека земјава треба да ги изгуби како професори или економски истражувачи.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...