15.4 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Пазарната инспекција синоќа прекинала седум свадби, кривични пријави за организаторите !!!

Пазарната инспекција синоќа прекинала седум свадби, кривични пријави за организаторите !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Инспектори од Државниот пазарен инспекторат синоќа биле во контрола на седум објекти каде се одржувале свдабени веселби и покрај забраната поради коронавирусот.

Една од свадбите се случувала во Струга, две во Тетово и четири во Скопје.

„За субјектите кои организирале свадби ќе бидат поднесени кривични пријави до Јавното обвинителство“, велат од Владата.

РЕКЛАМА

Државниот пазарен инспекторат во текот на вчерашниот ден спровел над 100 контроли низ целата држава.

Вкупно за 19 субјекти се изречени казни за непочитување на здравствените протоколи, меѓу кои спаѓаат и организаторите на свадбените веселби.

- Реклами -