16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПолицијата му пишала казна за неносење маска, тој извадил телефон да ги...

Полицијата му пишала казна за неносење маска, тој извадил телефон да ги сними при што бил веднаш приведен.

Скопјанец што се превезувал со автомобил на магистралата Гостивар-Кичево бил лишен од слобода заради неовластено снимање на полицајци кои претходно го запреле. Скопјанец ќе се соочи со кривична пријава, неовластено снимал полицајци.

Од СВР Тетово информираат дека вчера во 9 часот, на магистралниот пат Гостивар-Кичево, полициски службеници од Одделение за внатрешни работи Гостивар, го лишиле од слобода Н.Ш. (52) од Скопје.

Тој претходно бил запрен, заради прекршок, бидејќи било констатирано дека во возилото во кое се превезувал тој и други сопатници, не носеле заштитни маски.

Н.Ш. и покрај предупредувањето, почнал неовластено да ги снима службениците кои преземале службени дејствија.

По лишувањето, се расчистува и документира случајот, а против Н.Ш. ќе следува соодветен поднесок. Од СВР Тетово апелираат до граѓаните да бидат одговорни кога се превезуваат и да се придржуваат кон пропишаните мерки за заштита и задолжително да носат заштитни маски.

Од таму потсетуваат дека изминатото деноноќие за неносење маски санкционирани се 120 лица од кои 77 во Тетово и 43 во Гостивар. Во полошкиот регион, од воведувањето на мерките со соодветната владина Уредба, за неносење заштитни маски па до крајот на август изготвени се вкупно 8.725 прекршочни платни налози (5.473 на тетовското подрачје и 3.252 на гостиварското подрачје). Најголемиот дел од прекрошоците се констатирани при контрола на возила.

Глобата за овој прекршок изнесува 20 евра во денарска против вредност.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...