16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата им даде овластување на инспекторите да ги затвораат кафулињата доколку не...

Владата им даде овластување на инспекторите да ги затвораат кафулињата доколку не се почитуваат мериките за заштита од Ковид 19.

Инспекциските служби добиваат нови, поголеми овластувања за справување со прекршителите на Ковид протоколите, објави вицепремиерот за борба со корупцијата, Љупчо Николовски откако на денешната владина седница биле усвоени предлог измените на Законот за заштита на население од заразни болести.

Законските измени се однесуваат на Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд, Државниот испекторат за транспорт и за другите инспекторати на централно и локално ниво.

– Advertising –

Според измените, доколку инспекторите утврдат прекршување на здравствените протоколи, ќе имаат овластување на лице место да изречат привремена забрана за вршење на дејноста во траење до 30 дена на правните субјекти.

Истовремено, со новите законски измени ќе се зголемат паричните казни за прекршителите на здравствените протколи. Висината на казните ќе биде во зависност од големината на фирмите.

-Заштита на здравјето на граѓаните и наш врвен приоритет. Нулта толеренација за прекршителите на здравствените Ковид протоколи!, напиша Николовски.

Инспекторите изминатиот период бараа зголемување на нивните овластувања откако во време на пандемија имаше журки по кафулиња и ресторани, без почитување на протколите, а тие немаа надлежност да ги затворат на лице место.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...