15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗев: Јас и ловџиите се договоривме да донесеме нов закон за лов...

Зев: Јас и ловџиите се договоривме да донесеме нов закон за лов на дивеч !!!

Потребата од нов закон за дивеч и ловство, како и од измени на Законот за оружје во делот на овластувањата на ловџиите за поседување оружје, беа само некои од темите на вечерашната средба на премиерот Зоран Заев со претставниците на Ловечката федерација на Македонија.

На средбата на која присуствуваше и претседателот на Федерацијата, Влатко Алексовски, е изразена заедничка согласност дека дивечот е делумно обновлив извор и дека во рамките на активностите за заштита на животната средина, важна е и грижата за дивечот и за ловиштата во земјава.

-Премиерот изрази поддршка на заложбите на Ловечката федерација за доуредување на ловството во нашата држава, а претставниците Ловечката федерација му заблагодарија на претседателот на Владата за отвореноста да ги сослуша, како и за поддршката за законско доуредување на дејноста, соопшти владината прес-служба.

фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...