16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаИсчкртана таблата на која пишува дека споменикот на Филип Втори е дел...

Исчкртана таблата на која пишува дека споменикот на Филип Втори е дел од грчката култура

Новата табла која беше поставена согласно договорот од Преспа, пред споменикот на  Филип Втори на плоштадот “Магнолија“ во Битола е ичкртана.

На неа пишуваше:

“Во чест на Филип II Македон, историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и цивилизација и на светското културно и историско наследсво. Овде е претставен како антички воин“, беше напишано на таблата.

На споменици во Скопје и во Битола  беа поставени табли на кои пишува дека се дел од „хеленската историја.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...