12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонија''Пуста сиромаштија'' Бојан Маричиќ едвај собрал 3.000 евра да си купи половен...

”Пуста сиромаштија” Бојан Маричиќ едвај собрал 3.000 евра да си купи половен автомобил !!

Државната комисија за спречување на корупција го објави Анкетниот лист на Бојан Маричиќ кој со превземањето на министерството за правда за прв пат стана државен функционер во својата политичка кариера, а според истиот поседува возило кое го купил на старо, вложувал во инвестициски фондови и подигнал кредит од 50.000 евра.

Поранешниот технички преговарач со ЕУ во имотниот лист пријавил стан од 65 метри квадратни во Скопје купен во 2014 со вредност од 3,6 милиони денари како заеднички имот со неговата сопруга. Пријавил и возило Цитроен Ц4 од 180.000 денари, произведено во 2008, а купено во 2015, пишува ФАКТОР.

Уште сега штеди за иднината на своите две мали деца, па вложил и за едното и за другото по 1.100 евра во Инвестициски фондови од 2018 и 2019-та, а исто така отворил и денарски депозит за деца во Халк банка во 2020 и таму им чува 15.000 денари.

Од кредити, има еден подигнато од 3 милиони денари во 2015 и истиот треба да го враќа до 2047, како и уште еден потрошувачки од 200.000 денари.

Истовремено е објавен и анкетниот лист на Јетон Шаќири, новиот министер за информатичко општество и администрација, кој исто така за прв пат станува државен функционер.

Неговиот брачен другар има стан од 81 метар квадратен од 3 милиони денари, купен во 2018, но не е познато каде се наоѓа. Неговите родители имаат земјиште, куќа и деловен простор со вкупна вредност од повеќе од 20 милиони денари.

Шаќири пријавил свои три возила, од кои највредното му е Ауди А6 од 11.000 евра.

А.К.

Извор:Фактор

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...