13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаAдвокaтот на Гpyeвcки: Cyдот од Стpaзбур бapa од Мaкeдoниja пријателски да се...

Aдвокaтот на Гpyeвcки: Cyдот од Стpaзбур бapa од Мaкeдoниja пријателски да се спогоди со аболициpaните !!!

Првата апликација до судот во Стразбур поврзана со аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов била поднесена од поранешниот градоначалник Владимир Талевски пред три години, на 3 ноември 2017 година, а само меколку дена подоцна во Меѓународниот суд стасале уште пет тужби од Македонија, пренесува Плусинфо.

Ова го изјави Влатко Илиевски, правен застапник на десетте поранешни функционери кои ја тужат државата пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур, за Плусинфо.

„Со оглед на фактот што првата апликација во Европскиот суд за човекови права е поднесена во ноември 2017 од страна на Владимир Талевски, не може да се каже дека постапката сега почнува. Судот за сето тоа време правел оцена на фактите и аргументите и нѐ повикува на пријателско спогодување до 18 декември годинава“, вели адвокатот Илиевски и сопруг на поранешната министерка Гордана Јанкулоска.

Во „Службен весник на Република Македонија“ бр. 72/2016 објавени се одлуките на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за помилување на повеќе лица.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...