15.4 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Премиерот Зоран Заев денес слави роденден-полни....

Премиерот Зоран Заев денес слави роденден-полни….

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес лидерот на СДСМ и Премиер на РСМ Зоран Заев полни 46 години .Зоран Заев е роден во 1974 година во Струмица. Израснал во земјоделско и традиционално семејство, опкружен со членови на семејството кои, според неговата владина биографија, биле „просперитетни бизнисмени, активни и почитувани во социо-политичката и економската сфера на македонското општество“.

Заев се зачленил во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија во 1996 година. Во 1997 година дипломирал на Економскиот факултет во Скопје каде продолжил со постдипломски студии по монетарна економија и финансии. Истата година бил вработен во семејното трговско друштво „Тргопродукт“ од Струмица каде напредувал до директорската функција која ја презел во 2001 година. Во периодот од 1998 до 2003 година дополнително вршел неколку други функции, членувајќи во управните одбори на неколку локални компании и бил претседател на управниот одбор на јавното комунално претпријатие на Струмица

Од 2003 до 2005 година Заев бил пратеник во македонското Собрание.Денес Заев по втор пат е премиер на  владата на Република Северна Македонија.

РЕКЛАМА
- Реклами -