Музичарите, угостителите, сопствениците на клубови до Заев: Имаш два дена да не примиш во кабинет, бидејќи следниот протест ќе биде поголем и може да биде без контрола.

Итна средба со премиерот Зоран Заев во наредните два дена побараа учесниците на денешниот протест против уништувањето на ноќните клубови, во спротивно, најавуваат уште поголем, помасовен и поизреволтиран собир на 11 октомври, кога, како што велат, можеби веќе нема да можат да се контролираат.

Пејачи и музичари од сите жанрови, диџеи, угостители и сопственици на ноќни клубови излегоа на протестот пред Владата, револтирани што веќе со месеци им се ускратува правото да работат, со што трпат огромни финансиски загуби, а не добиваат соодветна помош од државата.

„Доколку премиерот Заев не нѐ прими во рок од два дена за да ги ислуша нашите барања, за што веќе бевме одбиени кој знае колку пати и ако веднаш не нѐ пуштат да работиме со протоколи, на 11 октомври ќе направиме уште поголем и поизреволтиран протест и се плашам дека толпата веќе нема да може да се контролира. Доста е веќе малтретирање.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here