6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМузичарите, угостителите, сопствениците на клубови до Заев: Имаш два дена да не...

Музичарите, угостителите, сопствениците на клубови до Заев: Имаш два дена да не примиш во кабинет, бидејќи следниот протест ќе биде поголем и може да биде без контрола.

Итна средба со премиерот Зоран Заев во наредните два дена побараа учесниците на денешниот протест против уништувањето на ноќните клубови, во спротивно, најавуваат уште поголем, помасовен и поизреволтиран собир на 11 октомври, кога, како што велат, можеби веќе нема да можат да се контролираат.

Пејачи и музичари од сите жанрови, диџеи, угостители и сопственици на ноќни клубови излегоа на протестот пред Владата, револтирани што веќе со месеци им се ускратува правото да работат, со што трпат огромни финансиски загуби, а не добиваат соодветна помош од државата.

„Доколку премиерот Заев не нѐ прими во рок од два дена за да ги ислуша нашите барања, за што веќе бевме одбиени кој знае колку пати и ако веднаш не нѐ пуштат да работиме со протоколи, на 11 октомври ќе направиме уште поголем и поизреволтиран протест и се плашам дека толпата веќе нема да може да се контролира. Доста е веќе малтретирање.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...