16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКако ќе изгледаат славите и семејните прослави- Четворица домашни и четворица

Како ќе изгледаат славите и семејните прослави- Четворица домашни и четворица

Министерот за здравство Венко Филипче најавувајќи ги мерките објасни како ќе изледаат семејните прослави во следниот период. На секоја семејна  прослава дозволено ќе можат да се соберат најмногу осумина

Забрана на семејни поголеми собири, прослави и забави во домашни услови. Групирањето во домовите, слави, други собири во групи во едно живеалиште може да бидат најмногу четири лица од една иста фамилија, и плус најмногу четворица други од надвор.

Следниот месец започнува сезоната на слави, традиција која ја почитуваат многумина.. Со прости зборови, на слава ќе можат да се соберат најмногу осумина, четворица домашни и четворица гости од надвор

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...