17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Планираме да ја ставиме во функција модуларната болница, која се наоѓа...

Филипче: Планираме да ја ставиме во функција модуларната болница, која се наоѓа во дворот на Инфективната клиника.

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното интервју за 360 степени најави дека во план е да се стави во функција модуларната болница која е во дворот на Инфективната клиника.

-Функционира системот на ротација. Тој систем значи дека лекари специјалисти, пред се од струките на интерна медицина кои имаат искуство во лекување на белодробни заболувања им помагаат на своите колеги. Тие се интернисти по пулмологија. Тие имаат искуство и знаат како се лекуваат овие болести. Со таков систем функционираме изминатиов период. За да не се наруши работата на другите одделенија на „8 Септември“, ние планираме да ги ангажираме капацитетите на модуларната болница која е до Инфективната клиника, рече Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...