16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Барам веднаш да ми се образложи како фризерскиот салон ги троши...

Заев: Барам веднаш да ми се образложи како фризерскиот салон ги троши и за што ги троши тие 270.000 евра што ги доби од ЕУ.

Откако јавноста беше зачудена дека еден фризерски салон во Скопје добил 270.000 евра европски пари од програмата „Еразмус+“ премиерот Зоран Заев побара од директорката на Националната агенција, Лидија Димова, да објасни на кој начин се делени тие пари и врз основа на кои критериуми. Во изјавата за „А1он“ Заев бара од Димова на прес-конференција да ги објави сите детали окиолу доделувањето на овие големи средства.

„Јас нема да дозволам никаков сомнеж ниту евентуални злоупотреби. Затоа ја повикувам директорката на Агенцијата, Лидија Димова, веднаш да излезе и на прес-конференција да ги презентира целосно транспарентно сите детали во врска со начинот на распределба на средства од европските фондови наменети за образование и млади. Димова целосно и прецизно треба да ги адресира прашањата на кои реагира јавноста и за кои се јавува сомнежот“, вели Заев за „А1он“. Тој, исто така, ги повика надлежните институции да ја проверат работата на Националната агенција.

Она што беше зачудувачки е дека фирмата „В.Е.З. Трејд“ која регистрирала основна дејност „фризерски салони и салони за разубавување“, ги добивала европските пари за да врши едукација. Сопственикот на фризерницата вршел едукативни обуки и за тоа му биле исплаќани пари од Националната агенција. Но какви и да биле тие обуки доделените средства се огромни.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...