30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Заев: Доколку Бугарија продолжи со истиот став за Гоце Делчев, нема ни...

Заев: Доколку Бугарија продолжи со истиот став за Гоце Делчев, нема ни да почнат преговорите за Европска Унија !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев од Пробиштип, одговорајќи на новинарско прашања, истакна дека ако Бугарија не ги смени ставовите кон нашата земја, можеби ќе треба да се подготвиме дека ќе нема меѓувладина конференција во декември, а со тоа и нема да почнат преговорите на Северна Македонија со ЕУ.

 

„Разговорите меѓу министерот за надворешни работи Бујар Османи и премиерот Бојко Борисов беа добри, но разговорите меѓу министерката Екатерина Захариева и министерот Османи не беа баш добри. Тоа што е предложено од таа страна ниту е добрососедство, ниту е братство, а најмалку европски и ако тоа така остане треба да го подготвиме нашиот македонски народ дека може да не отпочне првата меѓувладина конференција која што ја очекуваме во декември“, кажа Заев во Пробиштип.

РЕКЛАМА
- Реклами -