30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија ССМ бара брза истрага за фирмите што ја присвоија државна помош, без...

ССМ бара брза истрага за фирмите што ја присвоија државна помош, без да им дадат скршен денар на вработените !!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Сојузот на синдикати на Македонија ќе бара итна средба со Обвинителството за да не се заборави истрагата против фирмите што добија државна помош, а не дале плати на вработените.

Слободан Трендафилов од ССМ вели дека државните институции мораа да водат сметка за парите што ги дале на работодавачите за исплата на плата на вработените.

„Тие ги злоупотребија и не ги исплатија на работниците и по втор пат не ја исплатија платата, а со тоа не исплатија придонеси за задолжително социјално осигурување и не се вратија повторно назад пари во буџетот.“ изјавил за Алсат-М, Трендафилов.

РЕКЛАМА

На почеток имаше над 600 форми што не исплатиле плати од државната помош на вработените, но по објавите во медиумите поголем дел од фирмите дале плата на вработените и куртулија од кривична пријава.

- Реклами -