16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Нема ништо лошо во тоа пратениците да работаат од дома, со...

Филипче: Нема ништо лошо во тоа пратениците да работаат од дома, со тоа ќе си го заштитат нивното здравје и здравјето на останатите околу нив.

Откако и пратеникот од СДСМ Лазе Таневски по Исмаил Јахоски од ДУИ денеска потврди дека е позитивен на коронавирус, министерот за здравство Венко Филипче денеска кажа дека има препорака Собранието да работи онлајн, без физичко присуство отсега натаму, дури не стивне пандемијата.

Така пратениците ќе си го заштитат првенствено своето здравје, ќе го избегнат групирањето и не гледам зошто би имало пречка своите обврски да ги извршуваат од далечина, како и сите, рече тој.

На прашање дали и кои пратеници ќе одат во изолација по позитивните тестови на Исмаил Јахоски и на Лазе Таневски, одговори дека ќе се знае денеска по спроведувањето на епидемиолошките анкети.

Вчера претседателот на Собранието Талат Џафери веднаш откако Јахоски го информирал дека е позитивен и е хоспитализиран, му се јавил да побара мислење од претседателот на комисијата за заразни болести Жарко Караџовски. Веднаш е почната анкета со пратениците за контактите со него, на која ќе се надоврзат и контактите со Таневски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...