23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Владата се сомнева дека направила грешка со тоа што ги отвори границите,...

Владата се сомнева дека направила грешка со тоа што ги отвори границите, утре ќе се преиспита одлуката.

Translate (Eng):[gtranslate]

Откако денеска влезот и излезот од и во Македонија од Косово беше дозволен без ПЦР-тест, од македонската владата најавија дека оваа одлука утре ќе биде преиспитана. Денеска на граничниот премин Блаце фрекфенцијата на патниците беше значително зголемена.

Вчера, по зголемениот број на новозаразени во Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина го врати ПЦР-тестот како услов за влез за македонските граѓани.

Владата утре ќе ја преиспита одлуката за влез во земјава без ПЦР-тест за државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

РЕКЛАМА

„Сообраќајот и преминувањето на границата се одвива тековно и без проблеми. Денес во временскиот интервал 00:00 до 15 часот преку граничниот премин ‘Јажинце’ за влез и за излез поминале околу 500 странски државјани и околу 1.000 македонски државјани. Во периодот кога за преминување на границата требаше да се има ПЦР-тест, на дневна основа поминуваа само по 15-20 луѓе“, информира Жарко Трпевски, командир на граничен премин Јажинце, пренесува МИА.

- Реклами -