30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Владата не ги прифати мерките: Не е задолжително носење маска на отворено,...

Владата не ги прифати мерките: Не е задолжително носење маска на отворено, а во вашиот дом може да примите и повеќе гости од четворица !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата на денешната седница не ги прифати предлозите на Комисијата за заразни болести за носење заштитна маска на отворено и за забрана за
групирање по домови, со образложение дека за тоа треба да се направат соодветни измени во Законот за заштита на населението од заразни
болести.
Комисијата на 8 октомври поднесе повеќе предлози до Владата, со рестриктивни мерки за заштита од коронавирусот, откако бројката на дневно новозаболени од ковид-19 секојдневно почна да расте. Комисијата бара да се забранат семејни собири, слави и прослави во домови, а во домовите да можат да се примат најмногу четворица гости. После 22 часот да се забрани групирање на повеќе од четири лица било да е тоа отворен или затворен простор, како и задолжително да се носат маски секаде, при престој на отворено, на работно место, во јавен транспорт, во приватни возила ако лицата не живеат заедно.

Исклучок ќе биде да не мора да се носат маски при спортување и за деца до 6 години. На оваа седница е усвоено да се склучи договор помеѓу Владата и Глобалниот сојуз за вакцини , за набавка на вакцини за ковид-19 преку коваксмеханизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефективни вакцини за КОВИД-19, потврдени и регулирани од Светската здравствена организација. Владата побара од Бирото за јавни набавки да предложи најсоодветен начин за остварување на оваа набавка и го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за преземени обврски и во координација со Министерството за
финансии и Генералниот секретаријат на Владата да ги обезбедат потребните финансии за да се уплати аванс и да се обезбеди финансиска гаранција согласно потпишаниот Договор за преземени обврски со Глобалниот сојуз за вакцини.

РЕКЛАМА
- Реклами -