30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Вработено лице во МВР издавало возачки дозволи и за лица кои немале...

Вработено лице во МВР издавало возачки дозволи и за лица кои немале положено возачки испит !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Ш.Ј., помлад референт за управни работи – Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Во периодот од март до мај 2020 година, пријавениот во три наврати ја злоупотребил службената положба и овластување на начин што постапил спротивно на одредбите од член 272 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и правилникот, односно извршил креирање на барање за возачки дозволи и фотографирање за возачки дозволи, кои ги процесирал во натамошна постапка (одобрување) за три лица, кои воопшто немале положено возачки испит.

Против Ш.Ј. е поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност и суспензија од работното место.

РЕКЛАМА
- Реклами -