18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаРеџепи: Што ако заразен пратеник е приклучен на респиратор, како ќе се...

Реџепи: Што ако заразен пратеник е приклучен на респиратор, како ќе се вклучи онлајн?

Со онлајн учество на собраниски седници би можело да дојде до злоупотреба на правата на пратениците кои би биле инфицирани од Ковид-19, сметаат од колалицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива. Оттаму оценуваат дека Собранието има доволно услови за работа и во ситуација на епидемија со Ковид-19, па како што велат, потребна е само добра комуникација помеѓу власта и опозицијата.„Нашиот одговор и на координацијата беше човечки. Може ли некој во таква здравствена состојба да се вклучи онлајн. Што ако е поставен на респиратор? Зарем целата јавност да го гледа како се вклучува во Собрание? Тоа е тешка злоупотреба на граѓанските и здравствените права. Собранието има довоолно услови, се што треба е добра координација меѓу мнозинството и опозицијата, изјави Скендер Реџепи, координатор на пратеничката група на АА и Алтернатива.

fokus

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...