20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаАдвокатот потврди: Сашо Мијалков е позитивен на Ковид-19, судењето повторно е одложено...

Адвокатот потврди: Сашо Мијалков е позитивен на Ковид-19, судењето повторно е одложено !!!!

Поранешниот директор на УБК и обвинет во неколку случаи на поранешното Специјално јавно обвинителство, Сашо Мијалков е позитивен на Ковид-19.

Неговиот адвокат Љупчо Шврговски за „Фокус“ потврди дека на Мијалков му било соопштено дека неговиот тест е позитивен, но се уште немал добиено решение. Шврговски не знаеше како ќе биде третиран Мијалков дали болнички или во домашни услови, а вели дека се тестирал на Инфективната клиника. Се заразил од својата сопруга Александра Мијалкова која била позитивна на Ковид -19, а од вчера Мијалков имал покачена температура и сува кашлица.

– Advertising –

Шврговски вели дека тие како негови адвокати иако контактирале со него нема да одат во изолација бидејќи комуницирале на дистанца, а Мијалков постојано носел маска. -Тој беше особено внимателен постојано одржуваше дистанца и носеше маска, мислам дека нема да има потреба да одиме во изолација, вели Шврговски.

Неофицијално, позитивен на корона е уште еден адвокат на обвинети во случаи на Специјалното јавно обвинителство. Денешното рочиште за случајот „Тергет-тврдина“ за масовното прислушување, во којшто е обвинет Мијалков беше одложено поради неговите симптоми на корона.

фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...