Во сообраќајна незгода почина Д-р Трајче Нешкоски, докторот ја водел ковид-единицата во детската болница Козле, а денеска бил на должност.

Пулмологот Трајче Нешковски (32) почина попладнево откако му се слоши и со автомобилот удри во дрво на улицата Рузвелтова во Скопје. По сообраќајната несреќа, тој со Брза помош беше пренесен на Ургентен центар, но докторите не успеале да го реанимираат.

„Пациентот почина по час и пол реанимација. Телото е предадено на Судска медицина за да се утврди точната причина за смртта. Станува збор за наш млад колега-специјализант, кој ја водеше ковид-единицата во детската болница Козле, а денеска беше на должност на Инфективната клиника. Нашите индиции се дека нешто му се случило“, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК д-р Маја Мојсова, раководител на КАРИЛ.

Извор:sdk.mk

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here