19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветГејтс: Животот ќе се врати во нормала само по втората генерација вакцини

Гејтс: Животот ќе се врати во нормала само по втората генерација вакцини

Бил Гејтс рече дека „единствениот начин на кој целосно ќе се вратиме во нормала е, можеби не првата генерација на вакцини, но на крај високо ефективна вакцина која ќе ја земат многу луѓе и болеста ќе се елиминира на глобално ниво“.

„Само тогаш конечно ќе можеме да се справиме со проблемите што се појавија за време на пандемијата, во образованието и менталното здравје и да започнеме да се враќање на старо на позитивен начин“, рече Гејтс во интервју за Ен-би-си, додавајќи дека првата генерација на вакцини можеби нема да биде доволно ефикасна и дека враќањето во нормала ќе биде можно само по втората генерација вакцини.

Ова значи дека многу години ќе треба да се живее водејќи се од епидемиолошките мерки. Новото предвидување на Гејтс е всушност помрачно од она што го даде за Фокс пред еден месец, кога рече дека со развојот на вакцина животот може да се врати во нормала до летото 2021 година.

Гејтс очекува првата генерација на вакцини да биде одобрена по итна постапка до почетокот на 2021 година.

Тој ги критикуваше и постапките на Соединетите Држави со кои се обидува да се реши проблемот со заразата и ги нарече едни од најлошите во светот. „Морам да признаам дека не направивте добра работа и не спроведовте јасни промени“, рече Гејтс.

Тој заклучи дека терапијата што ја прими Трамп не треба да се нарекува лек бидејќи не делува на секој пациент, но призна дека се работи за терапија што се покажала како најефикасна во лекувањето на заразата со коронавирус, рече тој во интервјуто за Ен-би-си.

mkd.mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...