19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаКатерина Колозова: Кога ќе отидевме со тако ми Ѓорѓи на плажа се...

Катерина Колозова: Кога ќе отидевме со тако ми Ѓорѓи на плажа се збираше толкава толпа на народ чиниш за момент дека некој се удавил !!!

Многумина го нарекуваат последниот цар на Македонија, а тоа е Ѓорѓи Колозов еден од најпознатите глумци во нашата држава. Најзапаметен е по неговите извонредни толкувања на разни типски ликови од народно творештво како цар, кадија, чорбаџија, селанец, па дури и како Господ.

Од овој свет си замина релативно млад, на само 55 годишна возраст, точно пред 17 години, на 13 октомври во 2003 година.

На една од неколкуте фејсбук страни, Ѓорги Колозов, во спомен на денот кога не напушти, споделена е една анегдота во која што се вели:

 

„На плажа во Охрид…Шенка: Катерина каде е татко ти?!Катерина: Ене таму кајшто мислиш дека некој се дави, таму е татко ми!!!

Ѓорѓи поминувал покрај езеро и сите се насобрале околу живата легенда, да го видат, да го распрашаат за снимањата, за приказните…толкава толпа на луѓе што мислиш дека некој се дави, а овие помагаат…ете толку беше, е и ќе биде омилен царот меѓу народот!

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...