30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Нови 445 заболени од корона вирусот, владата во 20 часот ќе одржи...

Нови 445 заболени од корона вирусот, владата во 20 часот ќе одржи седница !!

Translate (Eng):[gtranslate]

445 новозаболени од Ковид 19 – регистрира институтот за јавно здравје во изминатото деноноќие. Повеќе од половината од новозаболените се од Скопје, односно дури 249. Следува Струмица со 36, потоа Прилеп со 25, Тетово 16, Битола 14, Штип 13, Гостивар, Охрид и Куманово со 12.

Направени се 2080 тестови што значи дека позтивни се 21% од тестираните. Починати се девет пациенти.

Владата на Република Северна Македонија вечерва ќе ја одржи својата редовна 12-та седница, која ќе се одржи преку видеоконференциска врска.

РЕКЛАМА

На дневен ред на оваа седница се повеќе теми од економските мерки за справување со последиците од КОВИД-19 и од образованието.

За одлуките од седницата, која ќе започне во 20:00 часот, јавноста ќе биде информирана преку соопштение.

ТЕЛМА

- Реклами -