19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветФранцуската влада вечерва прогласи вонредна состојба, и со тоа давајќи им на...

Француската влада вечерва прогласи вонредна состојба, и со тоа давајќи им на властите да се стекнат со голема моќ за нови рестриктивни мерки !!

Француската влада вечерва прогласи вонредна состојба, и со тоа давајќи им на властите да се стекнат со голема моќ да воведуваат стриктни мерки за спречување на коронавирусот.

Владата објави дека епидемијата е „катастрофа за јавното здравје“ која го загрозила здравјето на нацијата, и затоа се воведуваат мерки.

Не е соопштено какви мерки се воведени, но поради вонредната состојба, ќе бидат строги мерки.

Претседателот Емануел Макрон вечерва ќе се обрати на јавноста.

Во неколку градови е воведен полициски час од 21 до 06 часот. Тие градови се Париз и периферијата, потоа Марсеј, Лион, Монпеље, Лил и Тулуз.

Во земјата денеска се регистрирани нови 22.951 случај на коронавирус.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...