9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветУпатуваа навреди и закани кон македонците а сега Грција расчисти со нив...

Упатуваа навреди и закани кон македонците а сега Грција расчисти со нив – Водачите на Златна Зора добија по 13 години затвор

Грчкиот суд денес ги осуди лидерите на екстремно десничарската организација „Златна зора“ на по 13 години затвор, што е максималната казна за водење на злосторничка организација обвинета за бројни кривични дела поттикнати од омраза.

Претседателката на судот, Марија Лепениоти ја прочита казната за лидерот на организацијата, Никос Михалољакос и уште седмина поранешни пратеници во грчкиот парламент, пренесува новинската агенција „АП“.

Останатите членови на организацијата се осудени на казни од пет до седум години за членство во организацијата, додека еден соработник на „Златна зора“ е осуден на доживотна затворска казна поради убиството на грчкиот рапер Павлос Фисас во 2013-та година.

Организацијата „Златна зора“ е основана во 80-тите години од минатиот век како неонацистичка група, а стана трета по сила политичка партија после големата економска криза која ја погоди соседна Грција во текот на минатата деценија.

точка

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...