30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Јагода Шахпаска: Во градинките ширум државата има 10.300 слободни места !!

Јагода Шахпаска: Во градинките ширум државата има 10.300 слободни места !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Во градинките ширум државата има 10.300 слободни места. Министерката за труд и социјала, Јагода Шахпаска информираше дека вкупните капацитети во градинските според протоколите се 21.000 место, а во овој момент исполнети се 10.700.

До овој момент, заразени се 15 деца, 44 вработени во градинките. Во изолација се над 150 деца и над 40 вработени. Во однос на изолираните групи на деца рече дека тоа кој ќе оди во изолација го одредуваат епидемиолозите врз бара на контактите. Цели групи се праќале фома таму каде што заразени се воспитувачките.

Сител.

РЕКЛАМА
- Реклами -