24.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Агроном избркан од работа, на Фејсбук напишал дека директорите криеле оти се...

Агроном избркан од работа, на Фејсбук напишал дека директорите криеле оти се заразени од коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради фејсбук-статус во март, во кој укажал дека дел од директорите во ЈП „Македонски шуми“ биле заразени со ковид-19 и дека тоа го криеле од своите вработени со што го довеле во опасност здравјето на останатите колеги, агрономот Кирче Михаилов е оставен на улица, јави Алфа.

Михаилов вели дека е жртва на политички реваншизам, зошто од директор на подружница, по брза постапка станал чувар на рампа, па добил решение за суспензија, а неодамна и отказно решение од работното место самостоен референт за расадничко производство.

– Јас сум една од низата жртви што се најдоа на улица без корка леб, само затоа што сум неистомисленик со оваа власт. Ова е класичен пример за тоа како не треба…Во оваа држава дојде животот дури и за магарињата, меѓутоа нема живот за Македонецот. Јас бев вработен во „Македонски шуми“ во Струмица, бев префрлен во Радовиш и оттаму го добив Решението за престанок на мојот работен однос – расажува револтирано Михаилов.

РЕКЛАМА

Според него, апсурдот да биде поголем, по само два дена од неговата фб-објава, се потврдило дека наводите во неа биле точни.

 

 

- Реклами -