30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Љубчо Георгиевски: Гоце Делчев бил Бугарски директор и учител, ВМРО-ДПМНЕ ќе...

[Видео] Љубчо Георгиевски: Гоце Делчев бил Бугарски директор и учител, ВМРО-ДПМНЕ ќе остане без историја!

Translate (Eng):[gtranslate]

“На кое училиште во Штип, Гоце Делчев беше директор?

Одговорот е многу едноставен. Гоце Делчев беше учител и директор во Бугарското училиште во Штип.

Тогаш немаше Македонски училишта, имаше Српски, Грчки Бугарски, е зошто Гоце Делчев избрал да биде директор во Бугарското училиште?

РЕКЛАМА

И не само Гоце Делчев, и Дамјан Груев, Ѓорче Петров, Никола Карев, Пере Тошев, сите тие беа учители на Бугарските училишта во Република Македонија.

Ние сами бегаме од некои работи кои се јасни ко два и два

 

 

 

 

- Реклами -