17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаНа денешен ден: На автопатот кај Нова Градишка згасна македонската и балканска...

На денешен ден: На автопатот кај Нова Градишка згасна македонската и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески

Во кобна сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година загина македонската и балканската музичка мега-ѕвезда Тоше Проески.

Оваа трагична несреќа се случи на автопатот Загреб – Липовац, кај местото Нова Градишка, во Хрватска. Тоше го загуби животот на местото на несреќата, а беа повредени неговиот возач и неговата менаџерка, кои заедно со него патувале од Белград кон Загреб.

Тоше Проески беше омилен пејач пошироко на Балканот, не само во Македонија, а го сакаат и младите и постарите.

Тој ги објавил албумите „Синот Божји“ (2000), „Некаде во ноќта“ (2001), „Ако ме погледнеш в очи“ (2003), „Ако ме погледаш у очи“ – верзија на српски јазик (2003) „Ден за нас“ (2004), „Дан за нас“ – верзија на српски јазик (2004), „По тебе“ (2005), „Пратим те“ – верзија на српски јазик (2005), „Божилак“ (2006), „Игри без граници“ (2007) и „Игре без границе“- хрватска верзија (2007), а изведувал и голем број странски хитови.

Тоше бил амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ, а постхумно е прогласен за почесен граѓанин на Македонија. Роден е на 25 јануари 1981 во Крушево.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...