15.4 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија УТРИНСКО СЕЛФИ НА ФИЛИПЧЕ СО СТУДЕНТИ: Спремни да помагаат во битката со...

УТРИНСКО СЕЛФИ НА ФИЛИПЧЕ СО СТУДЕНТИ: Спремни да помагаат во битката со Ковид-19!

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19.

– Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. Многу ми е мило што идните здравствени работници се толку свесни и ја препознаваат својата важна општествена улога во моменти на криза, напиша министерот на својот фејсбук-профил.

Тој посочи дека нивниот придонес е многу значаен, и им посака успешна работа.

РЕКЛАМА

Филипче синоќа изјави дека не недостасуваат доктрои и сестри, има списоци за ротации на медицнски персонал, но посочи дека ќе се вклучат и студенти за да им помагаат на епидемилозите во правење на анкетите.

– На секој на кој му е потребна брза дијагностика може веднаш да дојде во болница, тука има брзи тестови, а исто така и на Институтот за јавно здравје. Секојдневно ги пратиме термините, дополнително дополнуваме таму каде што се потребни, верувам дека со брзите тестови ова значајно ќе се смени, рече Филипче.

денешен весник

- Реклами -