22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Ќе има ли 61 пратеник за да се усвојат забраните за групирања...

Ќе има ли 61 пратеник за да се усвојат забраните за групирања на слави и на отворено?

Translate (Eng):[gtranslate]

Носењето мерки на отворено и групирањето после 22 часот на јавни места за повеќе од четворица, забраната за поголеми семејни собири следната недела треба да се најдат пред пратениците.Но, неизвесно е дали тие ќе бидат изгласани бидејќи тројца пратеници се позитивни а згора на тоа не се знае дали опозцијата ќе го поддржи предлогот.

„Со амандманска интервенција практично ќе имаме можност веќе следната недела да интервенираме во самата постапка и законот верувам дека за кратко време со оглед на тоа што е донесен да биде по скратена постапка, дека ќе се реализира. Се изнуди таква ситуација да мора да се интервенира во законот поради тоа што дел од уредбите, препораките за носење на заштитна опрема во надворешна средина се ставени во Уредбата со законска сила којашто беше изгласана и донесена на крајот на вонредната состојба.“ вели Венко Филипче, министер за здравство .

РЕКЛАМА
- Реклами -