15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Свет Отворен гробот на Исус после два века - "Ми се тресеа колената"...

Отворен гробот на Исус после два века – “Ми се тресеа колената” погледнетего видеото

Translate (Eng):[gtranslate]

Гробот на Исус, е во неколку метри висока и широка мраморна едикула, кој неколку децении бил заштитен од распаѓање со метална конструкција. Во него се собрани мермерни блокови од времето и влијанието на илјадници аџии и туристи.

Исусовата слика може да се види во тесниот дел од просторот под поместената плоча.

Најдени се и некои материјали кои биле анализирани. За реконструкција биле задолжени грчки експерти, а целиот процес за потребите на документарниот филм го сними „National Geographic“.

РЕКЛАМА

„Морам да признаам дека ми се тресеа колената“, рекол Фред Хиберт, постојан археолог на списанието.

Едикулата, која се наоѓа под куполата на црквата изградена на местото каде што, според христијанската традиција, била пештерата во која било положено телото на Исус, ќе се расклопи и повторно ќе се состави за време на реновирањето.

Погледнете го видеото

 

 

- Реклами -