19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветОтворен гробот на Исус после два века - "Ми се тресеа колената"...

Отворен гробот на Исус после два века – “Ми се тресеа колената” погледнетего видеото

Гробот на Исус, е во неколку метри висока и широка мраморна едикула, кој неколку децении бил заштитен од распаѓање со метална конструкција. Во него се собрани мермерни блокови од времето и влијанието на илјадници аџии и туристи.

Исусовата слика може да се види во тесниот дел од просторот под поместената плоча.

Најдени се и некои материјали кои биле анализирани. За реконструкција биле задолжени грчки експерти, а целиот процес за потребите на документарниот филм го сними „National Geographic“.

„Морам да признаам дека ми се тресеа колената“, рекол Фред Хиберт, постојан археолог на списанието.

Едикулата, која се наоѓа под куполата на црквата изградена на местото каде што, според христијанската традиција, била пештерата во која било положено телото на Исус, ќе се расклопи и повторно ќе се состави за време на реновирањето.

Погледнете го видеото

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...

Тешка несреќа попладнево во Македонија: Прегазено седумгодишно дете во школски двор

Малолетник со мотор во дворот на основното училиште „Јосип Броз Тито“ удрил во друго дете на седумгодишна возраст кое се здобило со тешки телесни...