19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот Саша Богдановиќ: Ам ај не венчан да останев, можеби короната 3...

Градоначалникот Саша Богдановиќ: Ам ај не венчан да останев, можеби короната 3 години ќе трае !!!

При венчавката во црква ги почитувавме протоколите за држање растојание, единствено мерките не се почитуваа кога правевме заедничка фотографија со нашите најблиски, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ.

Откако денеска министерот за здравство Венко Филипче рече дека го осудува собирањето на свадбата на Богдановиќ и дека тој требало да биде пример за граѓаните во почитување на мерките, младоженецот смета дека со венчавањето не прекршил никакви мерки и дека соодветно биле почитувани препораките.

„Можеби пандемијата ќе трае три години, зар три години да останеме невенчани!? Нигде не се забранети црковни венчавки, ниту во Македонија. Имавме само 25 најблиски гости, родителите, кумовите и старосватите. Не правевме свадбена веселба, само се венчававме. Во црква цело време држевме растојание, единствено тоа не беше испочитувано кога правевме заедничка фотографија за спомен од овој ден“, вели Богдановиќ.

Тој вели дека решиле да се венчаваат во Косово, во манастирот во Грачаница бидјеќи таму почнала љубовната врска меѓу него и неговата избраничка Јелена, наставничка во основно училиште во Скопје.

„Сакавме на местото каде што се заљубивме, да склучиме брак. Не знам зошто тоа е толку страшно. Па луѓе се венчаваат во Германија, на бродови, на плажи надвор од Македонија… Што е страшно што јас сум се венчал на Косово“, додава Богдановиќ.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...