9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаМила Царовска: Децата уживаат во онлајн наставата, многу брзо се навикнаа на...

Мила Царовска: Децата уживаат во онлајн наставата, многу брзо се навикнаа на ваков вид настава.

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, во гостување на ТВ Стар, изјави дека по средбите со родителите и учениците пред воведувањето на онлајн наставата, утврдила дека најголемата причина за отпор против била стравот.

-Утврдив дека најголемиот отпор за онлајн наставата беше стравот, дали ќе се навикнат родителите, учениците, наставниците – рече Царовска и додаде дека децата се тие кои први и многу полесно се прилагодуваат.

-Децата се во системот и се прилагодуваат, за нас е предизвик да седнеме и прочитаме нешто на компјутер, за нив не е , тие таму живеат – рече Царовска.

Царовска истакна дека училиштата во кои се одржува физичка настава ги почитуваат протоколите за заштита на здравјето. Бројот на заразени наставници од училишта со физичка настава е 12 и 3 ученици.

-Се почитуваат протоколите, посебен индикатор ни е епидемиолошката екипа, кажува дека се почитуваат, и затоа немаме целосни изолации – рече Царовска.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...