12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЕве колку би ве чинело лекувањето на Ковид-19 во домашни услови?!!!

Еве колку би ве чинело лекувањето на Ковид-19 во домашни услови?!!!

Пациентите со Ковид-19 кои имаат полесна клиничка слика и се лекуваат дома доколку ги купат сите препорачани лекови и витамини треба да издвојат околу 5210 денари. Ако во семејството има 3 позитивни, ќе ги чини и до 250 евра. Сител контактираше неколку аптеки. Ова е најчесто бараната терапија за лица кои имаат коронавирус. Најскапи се витамините и имуностимулаторите кои не се на товар на Фондот за здравство. Висока е и цената на антибиотикот сумамед, две дози на приватно се 920 денари.

Од друга страна доктор Кирил Солески кој е семеен лекар и изминатите месеци третирал повеќе пациенти кои имале корона вели дека препораките и на СЗО и на американската асоцијација на матични лекари е лекувањето на пациентите со лесна форма да биде со симптоматска терапија.

-Тоа значи доколку имаат благо покачена температура се зема лек за намалување на температурата. Тој лек треба да се прима само во консултација со матичен лекар. За сите останати лекови не постојат медицински докази дека влијаат на тежината и времетраењето на болеста, изјави за Сител д-р Кирил Солески, специјалист по семејна медицина.
Извор: Сител

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...