13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Забава Ресторан во Прага нуди десерт во облик на коронавирусот

Ресторан во Прага нуди десерт во облик на коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Ресторан во центарот на Прага во понудата има десерт во облик на коронавирусот. Десертот стана хит меѓу гостите, а угостителите се надеваат дека ќе им помогне со економската криза со која се соочени поради пандемијата.

Ресторанот Black Madonna обично е преполн со туристи, но поради пандемијата на COVID-19 нивниот број е опаднат додека Чешка се бори со вирусот

Креаторката на десертот, Украинката Олга Будник вели дека идејата ја добила за време на пролетниот карантин, пренесе Reuters.

РЕКЛАМА

Наишла на фотографија на интернет и детално смислила како ќе изгледа десертот, кој е малку помал од тениско топче, со чоколадна кора, украсено со бело чоколадо и суви малини. Внатрешноста е од пире од малини и малини во средината. Деликатесот постигна огромен успех и се продава по повеќе од 100 парчиња дневно.

Будник веќе размислува и за нов десерт на тема вакцината против вирусот, а би требало да има вкус на лимета со малку алкохол.

- Реклами -