21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Стојанче Ангелов: Гоце Делчев бил како оние Македонци што ваѓаат бугарски пасош...

Стојанче Ангелов: Гоце Делчев бил како оние Македонци што ваѓаат бугарски пасош за подобар живот !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Главната тема на дебатата на канал 5 помеѓу Солза Грчева и Стојанче Ангелов се разбира дека беше ликот и делото на Гоце Делчев.

Генералот Стојанче Ангелов кажа дека Гоце Делчев е една од најчистите фигури на македонизмот и дека неговите ставови во целиот негов живот биле чисто, македонски. Тој се борел за Македонија во која Македонците ќе се изборат за сопствена држава.

Гоце Делчев учел во Бугарија и при уписот може и да се запишал некаде како Бугарин. Но јас имам една дефиниција која што постојано ја повторувам кажа Стојанче дека Гоце Делчев бил Бугарин онолку колку што се Бугари Македонците кои што имаат бугарски пасош. Едноставно некои луѓе и ден денес од некои причини земаат бугарски пасоши.

РЕКЛАМА
- Реклами -