17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаШеќеринска: Каракачанов не беше сериозен кога кажа дека ќе испрати бугарскс војска...

Шеќеринска: Каракачанов не беше сериозен кога кажа дека ќе испрати бугарскс војска во Македонија да ги отстрани спомениците.

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да
даваат такви изјави, а некој да ги смета за сериозни, изјави министерката за
одбрана Радмила Шеќеринска, како одговор на изјавата на бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов дека ќе прати бугарски војници во Македонија за да ги отстранат спомен плочите на кои Бугарија се нарекува фашистички окупатор.
„Бугарија е членка на НАТО, и ние сме членка на НАТО, и ова не е начин на кој
комуницираат или треба да комуницираат членки на Алијансата..

Шеќеринска вели дека очекува Бугарија, која беше една од државите од регионот која
од самиот почеток ја поддржа нашата независност, но и нашето членство во НАТО и ЕУ, тоа да го прави и сега.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...