12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаСветБугарија со поплаки во Брисел дека во Македонија се води „антибугарска идеологија“

Бугарија со поплаки во Брисел дека во Македонија се води „антибугарска идеологија“

Амбасадорите на ЕУ денеска ќе разговараат за пристапните преговори со Албанија и Македонија. Дипломатите брифираат дека се очекува Бугарија да каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија. Во документот дистрибуиран од Софија до владите на ЕУ, виден од новинар на Политико, Бугарија вели дека она што се случува во Македонија го смета за „антибугарска идеологија спонзорирана од државата“, пишува Политико.

„Нема да навлегуваме во деталите за бугарската чувствителност, кои се базираат на аргумент за тоа кој бил подобар во борбата против Отоманската империја пред повеќе од еден век. Штета за Северна Македонија! Се откажаа од името на нивната земја за да ги смират Грците и сега се очекува нивната историја да биде подложена на одобрување од Бугарија. И сето тоа, имајте предвид, за нејасна можност за евентуално влегување во ЕУ, имајте предвид“, пишува „Политико“.

Според дипломатски извори, во Брисел од вчера веќе се разгледува и преговарачката рамка.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...