21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Лицата кои имаат лесни симптоми на Ковид да седат дома за да...

Лицата кои имаат лесни симптоми на Ковид да седат дома за да отстапат место во болниците на тешки случаеви

Translate (Eng):[gtranslate]

Директорката на Инфективната клиника д-р Милена Стевановиќ апелира до заболените лица со ковид-19 целосно да ги следат препораките на стручните лица, матичните лекари, a они кои имаат лесни симптоми да останат  дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија.

„Да им помогнеме на оние кои навистина имаат потреба од хоспитализација“ , апелира таа.

На Инфективната клиника вчера беа примени  20 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 108 пациенти. На кислородна поддршка се 80 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација

РЕКЛАМА

Од завчера почна да се полни со пациенти монтажната болница до Инфективна клиника, која има капацитет од 70 кревети.

„Постои систем на мобилизирање на медицински персонал, како среден медицински персонал, така и лекарски и специјалистички. Во моментот на испомош се дојдени колеги од интернистичките гранки и тоа е практично една екипа, еден тим кој работи и во клиничката зграда и во модуларната болница. Тоа е всушност една институција сега“, рече директорката.

- Реклами -