21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Нема повеќе термини за тестирање, останатите што сакаат да се тестираат ќе...

Нема повеќе термини за тестирање, останатите што сакаат да се тестираат ќе мора да одат приватно !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Се чека за термини за тестирање за присуство на корона вирусот – речиси насекаде во државата. Во некои градови граѓани кои имаат симптоми не можат да се тестираат и по неколку денови, а потоа долго ги чекаат и резултатите. Зголемениот број на заболени го отвори прашањето за издржливоста на системот и во однос на тестирањата но и за капацитетот на болниците. Денеска министерот Венко Филипче договори дел од интерните клиники да отстапуваат свои капацитети за лекување на ковид пациенти Настапува мобилизација во функција на Ковид-19 иако здравствените власти не сакале да се запостават и другите болни.

Министерот Филипче вели дека веќе од денеска кога е празник па и утре и задутре за време на викенд ќе има многу повеќе термини за тестирање. Тој препорачал персоналот да работи без паузи.

фактор

РЕКЛАМА
- Реклами -