13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Од последици на коронавирусот почина и јеромонахот од Македонија

Од последици на коронавирусот почина и јеромонахот од Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

Јеромонахот Прохор од Цетинскиот манастир, кој е во ингеренции на СПЦ, починал од компликации на Ковид 19, соопшти Црногорско—приморската митрополија. Во соопштението пишува дека отец Прохор Јосифов починал по кратко и тешко боледување предизвикано од инфекција на новиот коронавирус, објави порталот Религија.мк

Отец Прохор е по потекло од Македонија, а во Цетинскиот манастир бил замонашен на 29 октомври 2010 година.

Роден е 1977 година во Кочани, Република Македонија, крстен со името Душан. Богословија завршил во Скопје, каде и студирал на Богословскиот факултет. Како ѓакон бил ракоположен во Брегалничката Митрополија.

РЕКЛАМА

Последните години во Цетинскиот манастир ја извршувал должноста економ на манастирот, како и манастирски свештенослужител.

Бил погребан вчера.

- Реклами -