17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаСе огласи директорот на охридската болница Д-р Балески: Нашата болница е комплетно...

Се огласи директорот на охридската болница Д-р Балески: Нашата болница е комплетно реорганизирана, и нема да оставиме ниту еден пациент без здравствена заштита !!

Комплетно е реогранизирана работата на ЈЗУ Општа Болница во Охрид во текот на вчерашниот ден.Покрај одделот Геријатрија кој е претворен во Ковид центар и хуруршката и ушната амбуланта во новиот дел на охридската болница ,претворени се во ковид амбуланти. Директорот на ЈЗУ Општа Болница Горан Балески и за време на првиот бран со ковид 19 ,кога охридската болница беше регионален ковид центар, го презеде ваквиот чекор, но и сега повторно.Според Балески сите лекари и медицинки персонал во болницата ќе се стават на услуга на пациентите. Од денес веќе започна дежурствата на младите лекари специјализанти ,како и на лекарите од интерното одделение ,кој и до сега дежураа и вршеја специјалистички прегледи на заболени од ковид 19 во инфектвното одделение.Доколку се јави потреба за додатни сместувачки капацитети, во ковид одделение ќе се претвори и блокот на одделот за Урологија и Хирургија.

-„Ова е вондредна состојба и нема да оставиме ниту еден граѓанин без соодветна лекарска помош,јас би рекол воена состојба , се бориме против нешто непознато за цела планета. Сите лекари ќе бидат вклучени во дежурства,секако главниот терет ќе биде на инфектологија и интерно одделение, но ќе се вклучат и останатите лекари.Мора да разбереме исто недај боже како во земјотрес или војна ,тогаш шијат и хирурзи ама и интернисти ..Сме дале закетва дека ќе се грижиме за здравјето на народот и од тоа нема да остапиме.Во одделот за геројатрија од денес веќе дежураат нашите помлади колеги лекари специјализанти,од денес ќе дежураме сите лекари.Во Словенија и во други многу поразвиени земји од нас дежураат и заболени елкари со лесна клиничка слика, мене мала надеж ми дава фактот што поголем број од регистрираните случаееви немаат никакви симптоми“,истакна Горан балев ,директор на ЈЗУ општа Болница.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...